Zpět na katalog
book
Franz Kafka, Petr Nikl

Proměna

V limitovaném nákladu 150 kusů

42 990,- Kč
Koupit

Kniha získala ocenění v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2016 a zároveň uspěla v světové soutěži Fedrigoni Top Award 2019, kde získala zvláštní ocenění odborné poroty! Jde o mimořádnou poctu české knihařské a bibliofilské tradici, která obstála v konkurenci předních světových designérů z tradičně silně zastoupených zemí, jako jsou Spojené království, Francie či Itálie.

Unikátní vydání novely Franze Kafky Proměna v nejstarším českém překladu připravilo nakladatelství Teapot na podzim pro všechny čtenáře i milovníky krásných knih a umění. Jedinečný umělecký skvost s originálními litografiemi Petra Nikla vychází 28. října 2016, 101 let po prvním uveřejnění. Bibliofilie je vydána v omezeném počtu 150 číslovaných a signovaných ručně vázaných výtisků. Z německého originálu Die Verwandlung vydaného nakladatelstvím Kurt Wolff Verlag (Lipsko, 1916) přeložili v roce 1929 Pater Ludvík Vrána a František Pastor. Tohoto překladu vydání druhé.

Z německého originálu Die Verwandlung vydaného nakladatelstvím Kurt Wolff Verlag (Lipsko, 1916) přeložili v roce 1929 Pater Ludvík Vrána a František Pastor. Tohoto překladu vydání druhé.

O knize:
,,KDYŽ ŘEHOŘ SAMSA JEDNOHO JITRA procitl z neklidných snů, shledal, že se v lůžku proměnil v jakýsi obludný hmyz. Ležel na svém pancéřově tvrdém hřbetě, a pozdvihl-li poněkud hlavu, viděl své hnědé, klenuté břicho, rozdělené tuhými oblouky, na jehož vrchu se jen stěží držela ložní pokrývka, hrozíc, že se docela sesmykne. Jeho četné, u přirovnání k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy mihaly se mu bezmocně před očima.“

Známý příběh proměny příručího Řehoře Samsy v brouka doplňují celkem čtyři litografie předního českého výtvarníka Petra Nikla, které zachycují hrdinovu postupnou metamorfózu zachycením proměny očí, které se na čtenáře dívají po celou dobu příběhu.


Každý kus je originál:
Na začátku stála Proměna Franze Kafky a otázka, jak dílo uchopit tak, aby se podařilo prostý text zhmotnit, přenést náladu na čtenáře jinými vjemy, než samotným příběhem a doslova ho vtáhnout do děje.

Ve chvíli, kdy Petr Nikl vytvořil první sadu litografií očí, které člověka sledují po celou dobu příběhu, bylo jasné, že se záměr vydaří.

Výjimečnost nového vydání Proměny podtrhuje také originální design grafičky Johany Kratochvílové ze studia Signatura i precizní řemeslné ruční zpracování knihy, díky kterému je každý kus originál. Celá kniha je vytištěna na premiovém papíru Fedrigoni, který svým sametovým povrchem zprostředkuje čtenáři listujícímu knihou příjemný vjem z doteku. Díky speciální laserové technice výseku se podařilo na přebal knihy přenést prostřednictvím vyřezaného organického motivu ,,pocit“ proměny. Přebal knihy je potažen plátnem, do kterého je vyražen název a barevná kombinace potahového plátna a přebalu navíc umocňuje temnotu Kafkova textu.

Díky speciální laserové technice výseku se podařilo na přebal knihy přenést prostřednictvím vyřezaného organického motivu ,,pocit“ proměny. Přebal knihy je potažen plátnem, do kterého je vyražen název a barevná kombinace potahového plátna a přebalu navíc umocňuje temnotu Kafkova textu.


Slovo Petra Nikla:
„Na fotografiích Franze Kafky mě vždycky fascinovaly temné sugestivní oči, snažil jsem se proto metamorfózovat jeho ostříží pohled skrze něhož spřádal své detailní popisy. Cítíte–li změnu svého blízkého člověka, vidíte ji v očích. Práce na Kafkově Proměně mě přivedla k odlišnému kresebnému přístupu.“


O tvůrcích:
Odpovědný redaktor: Lukáš Novosad
Koncepce, typografie a výtvarná redakce Johana Kratochvílová, Studio signatura.cz 150 číslovaných a signovaných výtisků vázaných v plátně tištěných na papírech Splendorgel a s přebalem z papíru Materica italské papírny Fedrigoni. Užitý font textu Týfa Antikva.
Tisk litografií: Petr Korbelář
Tisk textů: iDigitisk s. r. o.
Digitální výsek: Proficut.cz
Vazba: knihařský ateliér Daruma Praha
Finalizace: studio signatura.cz
Roku 2016 vydalo nakladatelství Teapot s. r. o. (www.tpot.cz) v Praze jako třetí svazek edice Bonaventura v nákladu 150 číslovaných a signovaných výtisků o rozměrech 305 mm × 280 mm. Kniha má 120 stran.

Objednejte si knihu do vlastní sbírky nebo jako jedinečný dárek.
Máte-li zájem o další tituly našeho nakladatelství, prohlédněte si kompletní katalog.


Píše se o nás: