Zpět na katalog
book
Pierre-Henri Cami, Jiří Slíva

Krotitel šneků

V limitovaném nákladu 150 kusů

9 990,- Kč
Koupit

Nominováno do úzkého výběru v prestižním celosvětovém bienále Fedrigoni Top Award 2022

HLAS VYPLÉTAČE (zpívá na ulici)

Vyplétat židle! Vyplétat židle!
Vyplétač má slámu všude, i v jídle!
Vyplétat židle z rákosu, z proutí,
od slámy se mi už ruce kroutí!
Za zlatku vám díru v sedadle zacelí,
vyplétač má slámu všude, i… ve vlasech!

První titul ediční řady Teacup, která se zaměřuje na méně závažné tituly domácí i světové provenience. Chce přinášet pestrá témata v malém formátu, jako vždy s originálními grafikami a špičkovém knihařském provedení.

Výbor Krotitel šneků nabízí čtenářům osm mikrokomedií slavného francouzského humoristy a tvůrce nonsensu Pierra-Henri Camiho v překladu Jiřího Konůpka, z nichž některé český čtenář již zná například z proslulé inscenace Kabaret Vian-Cami Divadla v Dlouhé

Osm komedií doprovází osm litografií, jež pro novou bibliofilii vytvořil jeden z nejoblíbenějších českých výtvarníků Jiří Slíva, který ve své tvorbě, podobně jako Cami, rád pracuje s paradoxem a absurdním humorem. Grafického konceptu knihy se ujala Johana Kratochvílová, knihařského zpracování ateliér Daruma. Text je vysázen písmem Chamberí, tituly autorským písmem Jiřího Slívy. Kniha vyšla na prémiovém papíru Materica Fedrigoni. Litografie tiskl Martin Bouda na papíru Excudit.

U příležitosti křtu knihy zazněla premiéra nové opery Miloše Orsona Štědroně napsané podle jednoho z Camiho textů na objednávku nakladatelství, jejíž dokumentární záznam vám pro potěchu přinášíme.

Pierra Henri Cami byl vrstevníkem básníka Jacquese Préverta nebo Charlieho Chaplina, jehož tvorba spadá do první poloviny 20. století. Právě Chaplin nazval Camiho titulem le plus grand humoriste in the world. Svou kariéru humoristy začal vydáváním pravidelného bulletinu, zabývajícího se pohřebnictvím, Le Petit Corbillard illustré. Je autorem obrovského množství mikrokomedií, skečů, básní a ilustrací, je jedním ze zakladatelů společnosti francouzských spisovatelů a humoristů, Akademie humoru. Ve svých dílech vytvořil postavu Šoufka-Houbese, která je parodickou verzí slavného detektiva Sherlocka Holmese, tato postava se objevuje v mnoha jeho skečích i románech a ve francouzském prostředí je podobně slavná jako například náš dobrý voják Švejk.