Zpět na katalog book
Henri Cami
Jiří Slíva

Čtení pod sprchu

V limitovaném nákladu 150 kusů

Již brzy

HLAS VYPLÉTAČE (zpívá na ulici)

Vyplétat židle! Vyplétat židle!
Vyplétač má slámu všude, i v jídle!
Vyplétat židle z rákosu, z proutí,
od slámy se mi už ruce kroutí!
Za zlatku vám díru v sedadle zacelí,
vyplétač má slámu všude, i… ve vlasech!

Čtení pod sprchu je výborem z mikrokomedií francouzského humoristy Pierra Henri Camiho, vrstevníka básníka Jacquese Préverta nebo Charlieho Chaplina, jehož tvorba spadá do první poloviny 20. století. Právě Chaplin nazval Camiho titulem “le plus grand humoriste in the world.” Svou kariéru humoristy začal vydáváním pravidelného bulletinu, zabývajícího se pohřebnictvím, Le Petit Corbillard illustré. Je autorem obrovského množství mikrokomedií, skečů, básní a ilustrací, je jedním ze zakladatelů společnosti francouzských spisovatelů a humoristů, Akademie humoru. Ve svých dílech vytvořil postavu Šoufka-Houbese, která je parodickou verzí slavného detektiva Sherlocka Holmese, tato postava se objevuje v mnoha jeho skečích i románech a ve francouzském prostředí je podobně slavná jako například náš dobrý voják Švejk. V Čechách je Cami známý především díky úspěšné inscenaci režiséra Jana Borny, Kabaret Vian – Cami, která v celkem 199ti reprízách vyprodala pražské Divadlo v Dlouhé.

Výbor Čtení pod sprchu nabízí čtenářům osm mikrokomedií, z nichž většina je českému čtenáři méně známá. Osm komedií doprovodí osm litografií, které pro novou bibliofilii vytvořil přední český výtvarník Jiří Slíva, který ve své tvorbě, podobně jako Cami, rád pracuje s paradoxem a absurdním humorem. Grafického konceptu knihy se ujal pan Milan Nedvěd.

Název knihy, Čtení pod sprchu, odkazuje jednak ke Camiho zálibě v absurditě, jednak také k názvu výboru Camiho dramatických mikroforem, který vyšel v roce 1928 v pařížském nakladatelství Flammarion, a byl doprovázený Camiho vlastními humornými kresbami.

Kniha vychází v počtu 150ti signovaných a číslovaných kusů již tradičně řemeslně opracovaných.