Zpět na katalog
book
Karel Čapek
Tereza Hradilková (Porigami)

Továrna na Absolutno

Dosud nejsložitější kniha nakladatelství Teapot. V limitovaném nákladu 100 kusů.
Dva úspěchy v anketě Nejkrásnější česká kniha roku 2022:
1. místo ceny za vynikající polygrafické zpracování
3. místo v kategorii bibliofilie a autorské práce

39 990,- Kč
Koupit

Kdo by někdy neslyšel o dystopickém románu-fejetonu Karla Čapka Továrna na Absolutno? Kniha se nám v Teapotu odjakživa líbila, a tak jsme oslovili proslulou architektku, grafičku a výtvarnici Terezu Hradilkovou ze studia Porigami, aby pro nás přišla s vlastním konceptem. V knize vycítila environmentální téma odpadu a nadprodukce zboží, které se hromadí v přeplněných přístavech a nemá je kdo odvézt – nepřipomíná to něco z naší současnosti?

Pro knihu, při které je každý jeden kus ručně autorkou výtvarně zpracováván (celkem jich je sto kusů), připravila tato kouzelnice s papírem jeden ústřední objekt, antropomorfně pojatý Čapkův karburátor, a deset originálních ručních tisků, z nichž každý je jiný, doprovozených papírovými prostřihy. A abychom nezapomněli, nad mimořádně kvalitní textovou redakcí dohlížel vědecký kolektiv Ústavu české literatury Akademie věd ČR.

Výtvarně dokonalá kniha zapadá do naší profilové edice Bonaventura a i tentokrát vyrazí dech.

O knize:
Šestý svazek bibliofilské edice Bonaventura.

Deseti barevnými ručními tisky z vyšky kombinovanými s papírovými výřezy a papírovým objektem vypravila a ve svém studiu vytiskla Tereza Hradilková.

Koncept navrhla a písmem Crabath a Jaroslav z písmolijny Suitcase Type Foundry ve svém studiu vysázela Johana Kratochvílová.

Na základě edice Rudolfa Skřečka (1982) s přihlédnutím k druhému (1925) a třetímu (1926) vydání do současné pravopisné normy po textové redakci připravil kolektiv Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Blanka Hemelíkova a Klára Kudlová (první kolace) a Sára Valová (druhá kolace).

Doslov napsala Klára Kudlová.

Ediční poznámku napsala Sára Valová.

Texty vytiskla digitální technikou tiskárna INDIGOPRINT s. r. o.

Knihařsky zpracoval Jan Kotulán z ateliéru Daruma Praha.

100 číslovanych a signovaných výtisků bylo vytištěno na italském prémiovém papíru Materica a Sirio Pearl z papírny Fedrigoni. Všechny použité papíry pocházejí z environmentálně citlivého a kontrolovaného lesního hospodářství, provozovaného trvale udržitelným způsobem, zachovávajícím biodiverzitu, produktivitu i ekologické procesy lesa a beroucím ohledy na sociální zájmy místních komunit. Papíry neobsahují chlór.